Komşum Gönüllülük Hareketi Projesi, Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı Yükseköğrenim Öğrenci Yurtlarında kalan gönüllü gençlerin tüketime uygun gıdaları ihtiyaç sahiplerine ulaştırdığı bir projedir.

Projenin amacı farklı öğünlerde öğrenciler için hazırlanan ancak yemek saatinde tüketilmeyerek dağıtım kazanında kalan ve ısı düzeyi korunmuş yemeklerin, gıda güvenliği gözetilerek ihtiyaç duyan ve talep eden kimselere ulaştırılması ve öğrencilerin gönüllü olarak sosyal sorumluluk faaliyetlerinde bulunmalarıdır.

Bu vesileyle, yemek israfını önlemek ve talep eden kişilerin sıcak yemeğe erişiminin arttırılması hedeflenmektedir. Gönüllü kültürünün gençler arasında yaygınlaştırılması, gençlerin yürütme ve yönetme süreçlerini planlama becerisi kazanmaları ve “Komşusu açken tok yatan bizden değildir.” şiarının ruhlara nakşedilmesi projenin diğer hedefleridir.

Bu kapsamda, ülkemizin tamamında Bakanlığımıza bağlı Yükseköğrenim Yurtlarında gönüllü gençlerimiz eliyle uygulanan projenin; talepte bulunan ihtiyaç sahibi sayısı ve dağıtılan yemek miktarı oranlamaları yapılarak elde edilen 2023 Yılı Genel Değerlendirme sonuçlarına göre Bilecik Ertuğrul Gazi Yurdu açık ara Türkiye 1.si olmuştur.

Konu ile alakalı tebrik mesajı yayımlayan Bilecik Gençlik ve Spor İl Müdürü Yasin Özdemir, medeniyetimizin en değerli nüvelerinden biri olan komşuyu gözetmenin önemini vurguladı. İl Müdürü Özdemir “İnsanı Yaşat ki Devlet Yaşasın diyen Şeyh Edebali anlayışına hürmetle yardımlaşma ve dayanışma kültürünün açık bir tezahürü olan bu projede vatandaşa hizmette yarışarak Türkiye 1.si olan Ertuğrul Gazi Yurdu öğrencilerimizi kutluyorum. Gönüllülük anlayışı üzerine inşa edilen ve komşuluk hakkı bilincini aşılayan bu güzel projeyle daha çok ihtiyaç sahibi vatandaşımıza ulaşmak adına tüm imkânlarımızı seferber etmeye devam edeceğimizin altını çiziyorum. ”dedi.