Gençlik ve Spor Bakanlığının hayata geçirdiği Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Projesi kapsamında Bilecik’te ilköğretim 3. sınıf öğrencilerine yönelik 2023-2024 dönemi “Yetenek Taraması” 12 Şubat’ta başlıyor.

2017 yılından beri çocukların sporla erken tanıştırılması ve spora başlama yaşında olan yetenekli çocukların tespit edilmesi amacıyla uygulanan Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Projesi ile geleceğin şampiyon sporcuları Bilecik’te tespit edilmeye devam ediliyor.

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü koordinesinde yapılacak taramalarda 3019 öğrencinin boy ve kiloları ölçülerek temel motor beceri, dayanıklılık, koordinasyon ve esneklik test sonuçları veri tabanına kaydedilecek. Bilimsel yöntemlerle değerlendirilen veriler, sporcuların en yatkın olduğu branştan daha az yatkın olduğu branşa doğru sıralanacak ve bu sayede spor karneleri oluşacak. Spora yönlendirilmelerinin son aşamasını oluşturan ara ölçümlerin tamamlanmasının ardından karneler e-Devlet üzerinden yayımlanacak ve sporcular yatkın oldukları branşlara yönlendirilecek.

Sporu geniş kitlelere yaymanın ve sporu çocuklarımıza sevdirirken spor kültürü aşılamanın gerekliliğini vurgulayan Bilecik Gençlik ve Spor İl Müdürü Yasin Özdemir “ Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından düzenlenen Türkiye’nin en büyük alt yapı organizasyonunu oluşturan Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Programı 2023-2024 dönemi genel taraması yakında başlayacak. İnşallah testler tamamlandıktan sonra sporcularımızı yetenekli oldukları branşlara yönlendirerek ülkemize yeni yetenekler kazandırmanın gururunu yaşayacağız.” dedi.